Easter Cup Archive
Image
HOCKEY TOURNAMENT

Easter Cup 2019

18th International Youth Hockey Tournament
Most & Bílina, Czech Republic

EASTER CUP Archive

2019

14/4/19 Easter Cup 2019 - kategorie U17 - Champion

foto

1. Armada Odintsovo (Rus), 2. Center 2002 (Rus), 3. Kony Hokej (Cz)
4. Mostečtí Lvi (Cz), 5. Iserlohn Roosters (D), 6. Slovakia Talents (Sk), 7. Young Lions Select Team Germany (D), 8. Sdjushor Minsk (By), 9. Team Gävle (S), 10. Dinamo Dnepr (Ua), 11. Phantoms Antwerp (B), 12. HC Daugava (Lv), 13. Dutch Mustangs (Nl), 14. EHC München (D), 15. Herning IK (Dk), 16. Somang Hockey (C)

Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
Hráč / Player Tým / Team
Brankář / Goalkeeper Daniil Badanov Center 2002
Obránce / Defender Jiří Mrkvica Kony Hokej
Útočník / Forward Ilya Fedorov Armada Odintsovo
Nejproduktivnější hráč / The Most Productive Player Anton Sharobaev Center 2002

Dovednostní soutěže / Skills Competetion
Hráč / Player Tým / Team
rychlost / speed Artem Portnoi HK Dnepr
slalom - slalom Seiya Kodoh Somang Hockey
přesnost / shoot on target Jaron Blomme Phantoms Antwerp
penalty - hráč / player Nikolaj Boelsmann Herning IK
penalty brankář / goalkeeper Timofej Krisanov Armada Odintsovo

14/4/19 Easter Cup 2019 - kategorie U18 - Champion

foto

1. Karlskrona HC (S), 2. Mölndal HC (S), 3. Liba Academy 11 (Sk)
4. Sollentuna HC (S), 5. HC Draci Bílina (Cz), 6. MHK Martin (Sk), 7. TJ Sedlčany (Cz), 8. HC Slavoj Velké Popovice (Cz), 9. Sunne IK (S), 10. Avantgard Hockey (Eu)

Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
Hráč / Player Tým / Team
Brankář / Goalkeeper Sebastian Herbertson Isrenn Karlskronna HK
Obránce / Defender Alias Sjöström Mölndal HC
Útočník / Forward Oliver Plávka Liba Academy 11
Nejproduktivnější hráč / The Most Productive Player Tomáš Nauš MHK Martin

Dovednostní soutěže / Skills Competetion
Hráč / Player Tým / Team
rychlost / speed David Larsson Solluntena HC
slalom - slalom Patrik Frič Liba Academy 11
přesnost / shoot on target Daniel Hofslagare Solluntena HC
penalty - hráč / player Olle Olsson Löfberg Karlskronna HK
penalty - brankář / goalkeeper William Backström Sunne IK

10/4/19 Easter Cup 2019 - kategorie U15 - Champion

foto

1. HC Draci Bílina (Cz), 2. Talent Team (Nl), 3. SZJA (Rom)
4. Herning IK (Dk)

Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
Hráč / Player Tým / Team
Brankář / Goalkeeper Jan Šifalda HC Draci Bílina
Obránce / Defender György Robért SZJA
Útočník / Forward Ryan Kölgen Talent Team
Nejproduktivnější hráč / The Most Productive Player Robert Chlán HC Draci Bílina

Dovednostní soutěže / Skills Competetion
Hráč / Player Tým / Team
Rychlost / Speed Luka Tuyn Talent Team
Slalom - Slalom Robert Chlán HC Draci Bílina
Přesnost / Shoot on Target Noah Van Der Verde Talent Team
Penalty - Hráč / Player Tom Speel Talent Team
Penalty - Brankář / Goalkeeper Jan Šifalda HC Draci Bílina

10/4/19 Easter Cup 2019 - kategorie U16 - Champion

foto

1. SZJA (Rom), 2. Talent Team (Nl), 3. Mostečtí Lvi (Cz)
HYC Herentals (B)

Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
Hráč / Player Tým / Team
Brankář / Goalkeeper Adam Kubík Mostečtí Lvi
Obránce / Defender Tomáš Minařík Mostečtí Li
Útočník / Forward Márton Botona SZJA
Nejproduktivnější hráč / The Most Productive Player Kedves Tamás SZJA

Dovednostní soutěže / Skills Competetion
Hráč / Player Tým / Team
Rychlost / Speed Josse Dens HYC Herentals
Slalom / Slalom Vojtěch Král Mostečtí Lvi
Přesnost / Shoot on Target Vojtěch Buberl Mostečtí Lvi
Penalty - Hráč / Player Sziláro Gyorffy SZJA
Penalty - Brankář / Goalkeeper Joram Van De Verde Talent Team

7/4/19 Easter Cup 2019 - kategorie U13 - Champion

foto

1. HC Sparta Praha (Cz), 2. Mostečtí Lvi (Cz), 3. Okanagan Vienna Tigers (A)
4. Kisurit (Fin), 5. Danish White Lions (Dk), 6. SZJA (Rom), 7. Gentofte Stars (Dk), 8. SRG International Team (Uae), 9. Herning IK (Dk), 10. ERC Ottobrunn (D)

Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
Hráč / Player Tým / Team
brankář / goalkeeper Michaela Hesová HC Sparta Praha
obránce / defender Filip Simovic Okanagan Vienna Tigers
útočník / forward Lukáš Tůma Mostečtí Lvi
nejproduktivnější hráč / The Most Productive Player Daniel Jakab HC Sparta Praha

Dovednostní soutěže / Skills Competetion
Hráč / Player Tým / Team
rychlost / speed Jan Liška Mostečtí Lvi
slalom - slalom Šimon Potoma HC Sparta Praha
přesnost / shoot on target Oliver Larsen Danish White Lions
penalty - hráč/player Tobias Guryca Gentofte Stars
penalty - brankář / goalkeeper Lase Sorensen Danish White Lions

7/4/19 Easter Cup 2019 - kategorie U14 - Champion

foto

1. Pelicans Lahti I (Fin), 2. HC Rytíři Kladno (Cz), 3. Pelicans Lahti II (Fin)
4. SRG International Team (Uae), 5. HC Slovan Bratislava (Sk), 6. Debrecen HK (H), 7. Jukurit (Fin), 8. SZJA (Rom), 9. HC Draci Bílina (Cz)

Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
Hráč / Player Tým / Team
brankář / goalkeeper Jakub Leder HC Rytíři Kladno
obránce / defender Nico Parkkinen Jukurit
útočník / forward Jose Savolainen Pelicans Lahti I
nejproduktivnější hráč / The Most Productive Player Robert Chlán HC Draci Bílina

Dovednostní soutěže / Skills Competetion
Hráč / Player Tým / Team
rychlost / speed Alex Väisänen Jukurit
slalom - slalom Jaroslav Pospíšil HC Draci Bílina
přesnost / shoot on target Valteri Posti Jukurit
penalty - hráč / player Patrik Ďurak HC Slovan Bratislava
penalty - brankář / goalkeeper Révesz Zsuzsa Debrecen HK

3/4/19 Easter Cup 2019 - kategorie U11 - Champion

foto

1. Hockey Flaming Stars (Cz), 2. Mostečtí Lvi (Cz), 3. Viedeman Hockey (Cz)
4. Talent Team (Nl)

Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
Hráč / Player Tým / Team
Nejlepší brankář / best Goalkeeper Tadeáš Adam Mostečtí Lvi
Nejlepší obránce / best Defender Denis Viedemann Viedemann Hockey
Nejlepší útočník / best Forward Adam Klempíř Flaming Stars
Nejproduktivnější hráč / The Most Productive Player Daniel Hnízdil Flaming Stars

Dovednostní soutěže / Skills Competetion
Hráč / Player Tým / Team
Rychlost / Speed Daniel Hnízdil Flaming Stars
Slalom / Slalom Adam Stříž Mostečtí Lvi
Přesnost / Shoot on target Vota Šubík Viedeman Hockey
Penalty-hráč / Player David Sinkule Mostečtí Lvi
Penalty-brankář / Goalkeeper Tadeáš Adam Mostečtí Lvi

3/4/19 Easter Cup 2019 - kategorie U12 - Champion

foto

1. Mostečtí Lvi (Cz), 2. HC Litvínov (Cz), 3. Flaming Stars (Cz)
4. HC Draci Bílina (Cz), 5. SZJA I (Rom), 6. Talent Team (Nl), 7. Avantgard Hockey (Eu), 8. SZJA II (Rom)

Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
Hráč / Player Tým / Team
Nejlepší brankář / best Goalkeeper Aneta Šenková Mostečtí Lvi
Nejlepší obránce / best Defender Jakub Winkelhofer HC Litvínov
Nejlepší útočník / best Forward Václav Raichl HC Draci Bílina
Nejproduktivnější hráč / The Most Productive Player Jonáš Bednařík Mostečtí Lvi

Dovednostní soutěže / Skills Competetion
Hráč / Player Tým / Team
Rychlost / Speed Vít Zahejský Mostečtí Lvi
Slalom / Slalom Alex Bondar Avantgard Hockey
Přesnost / Shoot on target Tamás Kopacz SZJA II
Penalty-hráč / Player Jonáš Bednařík Mostečtí Lvi
Penalty-brankář / Goalkeeper Aneta Šenková Mostečtí Lvi

31/3/19 Easter Cup 2019 - kategorie U10 - Champion

foto

1. HC Meteor Třemošná (Cz), 2. SD Czech Hockey Project (Cz), 3. HC Slovan Louny (Cz)
4. North Tiger (Cz), 5. Avantgard Hockey (Cz), 6. HC Mostečtí Lvi (Cz), 7. Avantgard Hockey (Eu)

Nejlepší hráči turnaje
Hráč Tým
nejlepší brankář Tomáš Zíval HC Slovan Louny
nejlepší obránce Eliáš Matoušek Meteor Třemošná
nejlepší útočník Terezka Křečková North Tiger
nejproduktivnější hráč Valter Vlk SD Czech Hockey Project

27/3/19 Easter Cup 2019 - kategorie U9 - Champion

foto

1. Czech Stars 1 (Cz), 2. Slovakia Talents (Sk), 3. Polish Talent (Pl)
4. Avantgard Hockey (Cz), 5. Ldinka Kiev (Ua), 6. Czech Stars 3 (Cz), 7. HC Piráti Chomutov 1 (Cz), 8. South Stars (Cz), 9. Mostečtí Lvi (Cz), 10. Ldinka Kiev (Ua), 11. Meteor Třemošná žlutý (Cz), 12. Czech Stars 2 (Cz), 13. HC Piráti Chomutov 2 (Cz), 14. Meteor Třemošná modrý(Cz)

Nejlepší hráči turnaje / Best players of Tournament
Player Team
brankář / goalkeeper Miroslav Líbal Avantgard Hockey
útočník / forward Alexander Orban Slovakia Talent
hráč / player Oliwier Kowalczyk Polish Talent

24/3/19 Easter Cup 2019 - kategorie U8 - Champion

foto

1. Czech Stars 1 (Cz), 2. Siberijan Penguins (Rus), 3. HK Dnepr 2011 (Ua), 4. Czech Stars 2 (Cz), 5. South Stars (Cz), 6. HC Slovan Louny (Cz), 7. Mostečtí Lvi (Cz)

Nejlepší hráči turnaje / Best players of Tournament
Player Team
brankář / goalkeeper Artem Rudt Siberijan Penguins
útočník / forward Matvei Klimov Siberijan Penguins
hráč / player Oleksii Korotkyi "HK Dnepr" 2011

2018

Ice Arenas Most, Bílina

22. 4. Easter Cup 2018 – cat. 2001 – Champions

foto

  1. Liba 11 Hockey Academy (Sk)
  2. KalPa (Fin)
  3. Marupe/AKO Riga (Lv)
  4. Blues Juniors Blue (Fin)
  5. Okanagan HCE (A)
  6. Avantgard Hockey (Eu)
  7. Slovakia Talents (Sk)
  8. MŠKM Trebišov (Sk)
  9. Slovakia Talents (Sk)
  10. Herning IK (Dk)
  11. Secler Select (Ro)
  12. Mostečtí Lvi (Cz)
  13. Vojens IK (Dk)
Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
  • brankář/goalkeeper: Roman Rychlik (Liba 11 Academy)
  • obránce/defender: Jerry Kilpimma (KalPa)
  • útočník/forvard: Aleksandrs Fridenbergs (Marupe AKO Riga)
  • nejproduktivnější hráč/The Most productive player: Michal Jasanec (Slovakia Talents)

19. 4. Easter Cup 2018 – cat. 2003 – Champions

foto

  1. Serebjanye Akuly (Rus)
  2. Czech Stars Team (Cz)
  3. International Select Team RHINOS (Sk)
  4. Sky Blue Bratislava (Sk)
  5. Mostečtí Lvi (Cz)
  6. HC Slovan Bratislava (Sk)
Nejlepší hráči turnaje/Best Players of Tournament
  • brankář/goalkeeper: Daniel Hybáček (Sky Blue Bratislava)
  • obránce/defender: Nikita Ivanov (Serebjanye Akuly)
  • útočník/forvard: Viacheslav Melikov (Serebjanye Akuly)
  • nejproduktivnější hráč/The Most productive player: Matúš Hadušovský (Team Rhinos)
Dovednostní soutěže / Skill Competetions
  • rychlost/speed: Matúš Hadušovský (Team Rhinos)
  • slalom - slalom: Filip Molnár (Sky Blue Bratislava)
  • přesnost/shoot on target: Kryštof Červenka (Czech Stars Team)
  • penalty-hráč/player: Daniel Šoustek (Mostecký Lvi)
  • penalty-brankář/goalkeeper: Daniel Ciple (Czech Stars Team)

15. 4. Easter Cup 2018 – cat. 2002 – Champions

foto

  1. BK Havlíčkův Brod (Cz)
  2. HC Kony Hoekj (Cz)
  3. HC Kleipeda (Lt)
  4. EHC 80 Nürnberg (D)
  5. Serebjanye Akuly (Rus)
  6. Avantgard Hockey (Cz)
  7. Phantoms Antwerp (B)
  8. HC Innsbruck (A)
  9. Ratingen Ice Aliens (D)
Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
  • brankář/goalkeeper: Martin Haspra (Avantgard Hockey)
  • obránce/defender: Martin Zych (BK Havlíčkův Brod)
  • útočník/forvard: Daniel Hledík (HC Kony Hokej)
  • nejproduktivnější hráč/The Most productive player: Eimantas Noreika (HC Kleipeda)
Dovednostní soutěže/skill competetions
  • rychlost/speed: Tobias Werner (EHC Nürnberg)
  • slalom - slalom: Leon Schmeiser (HC Insbruck)
  • přesnost/shoot on target: Maksimov Grigorii (Serebjanye Akuly)
  • penalty-hráč/player: Adam Rauš (BK Havlíčkův Brod)
  • penalty-brankář/goalkeeper: Filip Krejčí (BK Havlíčkův Brod)

8. 4. Easter Cup 2018 – cat. 2005 – Champions

foto

HC Sparta Praha (Cz)

Ice Arena Most
  • HC Sparta Praha (Cz)
  • Czech Stars Team (Cz)
  • Serebjanye Akuly (Rus)
  • Kiekkoheit Salo (Fin)
  • Grüner Hockey (N)
  • Mostecký výběr (Cz)
  • Debreceni Hoki Klub (H)
  • EHC Freiburg (D)
Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
  • brankář/goalkeeper: Otto Keto (Kiekkoheit Salo)
  • obránce/defender: Ivan Vlanovsiy (Serebjanye Akuly)
  • útočník/forvard: Martin Vašíček (HC Sparta Praha)
  • nejproduktivnější hráč/The Most productive player: Joseph Melichar ( Czech Stars Team)
Dovednostní soutěže / Skill Competetions
  • rychlost/speed: Aliev Bah (Grüner Hockey)
  • slalom - slalom: Jan Šprynar (Czech Stars Team)
  • přesnost/shoot on target: Max Šrámek (HC Sparta Praha)
  • penalty-hráč/player:Jiří Pospíšil (HC Sparta Praha)
  • penalty-brankář/goalkeeper: Jiří Tesař (Czech Stars Team)
Ice Arena Bílina
  • Raubichi (By)
  • Kristal Berdsk (Rus)
  • Riga (Lv)
  • HC Draci Bílina (Cz)
  • Szecler Select (Ro)
  • Herning IK 1 (Den)
  • Herning IK 2 (Den)
Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
  • brankář/goalkeeper: Valdemar Andersen (Herning IK 1)
  • obránce/defender: Mazur Aliaksei (Raubichi)
  • útočník/forvard: Starovoitov Artem (HK Kristal Berdsk)
  • nejproduktivnější hráč/The Most productive player: Robert Chlán (HC Draci Bílina)
Dovednostní soutěže / Skill Competetions
  • rychlost/speed: Munits Matvei (HK Kristal Berdsk)
  • slalom - slalom: Robert Chlán (HC Draci Bílina)
  • přesnost/shoot on target: Lukáš Sochor (HC Draci Bílina)
  • penalty-hráč/player: Hjalte Thomsen (Herning IK 1)
  • penalty-brankář/goalkeeper: Valdemar Andersen (Herning IK 1)

4. 4. Easter Cup 2018 – cat. 2006 – Champions

foto

  1. Czech Stars Team (Cz)
  2. Salute Germany (D)
  3. Hungary Talent (H)
  4. Mostecký výběr (Cz)
  5. Dinamo Minsk (By)
  6. Bavarian Lions (D)
  7. Eislöwen Dresden (D)
  8. KMH Budapest (H)
Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
  • brankář/goalkeeper: Lemart Neisse (Salute Germany)
  • obránce/defender: Petr Soušek (Czech Stars Team)
  • útočník/forvard: Jan Peroutka (Mostecký výběr)
  • nejproduktivnější hráč/The Most productive player: Sebestyen Bareit (Hungary Talent)
Dovednostní soutěže / Skill Competetions
  • rychlost/speed: Birta Levente (Hungary Talent)
  • slalom - slalom: Zsombor Kuminka (Hungary Talent)
  • přesnost/shoot on target: Andor Bardos (Hungary Talent)
  • penalty-hráč/player: David Kulpinau (Salute Germany)
  • penalty-brankář/goalkeeper: Arseni Radzkou (Dinamo Minsk)

1. 4. Easter Cup 2018 – cat. 2010 – Champions

foto

  1. North Stars (Cz)
  2. Slovakia Talents (Sk)
  3. HC Klaipeda (Lt)
  4. Czech Stars Team 09 (Cz)
  5. zech Stars Team 1 (Cz)
  6. Mostečtí Lvi (Cz)
  7. HC Litvínov (Cz)
  8. Sdjushor Minsk (By)
Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
  • brankář/goalkeeper: Ondřej Škaloud (Mostečtí Lvi)
  • obránce/defender: Pavel Jirotka (North Stars)
  • útočník/forvard: Arel Albert (Slovakia Talents)
  • nejproduktivnější hráč/The Most productive player: Petr Heller (North Stars)
Dovednostní soutěže / Skill Competetions
  • rychlost/speed: Oliver Kharboutli (North Stars)
  • slalom - slalom: Marián Hodek (HC Litvínov)
  • přesnost/shoot on target: Marek Spálenka ((HC Litvínov)
  • penalty-hráč/player: Aistis Sobutas (HC Klaipeda)
  • penalty-brankář/goalkeeper: Nojus Narmontas (HC Klaipeda)

28. 3. Easter Cup 2018 – cat. 2007 – Champions

foto

  1. Czech Stars Team 1 (Cz)
  2. North Stars (Cz)
  3. Wild Bisons (D)
  4. Czech Stars Team 2 (Cz)
  5. Mostečtí Lvi (Cz)
  6. Avantgard Hockey (Eu)
  7. Koziolki Poznaň (Pl)
Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
  • brankář/goalkeeper: Jan Mikurov (Wild Bisons)
  • obránce/defender: David Sinkule (Mostěčtí Lvi)
  • útočník/forvard: Vít Zahejský (Czech Stars Team)
  • nejproduktivnější hráč/The Most productive player: David Dörinng (North Stars)
Dovednostní soutěže / Skill Competetions
  • rychlost/speed: Nikita Kessler (Wild Bisons)
  • slalom - slalom: Jaroslav Štěpánek (Mostečtí Lvi)
  • přesnost/shoot on target: David Sinkule (Mostečtí Lvi)
  • penalty-hráč/player: Wincenty Wojtkowiak (Koziolki Poznaň)
  • penalty-brankář/goalkeeper: Ondřej Semorád (Czech Stars Team 2)

25. 3. Easter Cup 2018 – cat. 2010/2011 – Champions

foto

  1. Czech Stars Team 1 (Cz)
  2. Avantgard Hockey (Eu)
  3. WTT Slovakia Talents (Sk)
  4. Junost Minsk 1 (By)
  5. Kryzhynka Kiev (Ua)
  6. HC Draci Bílina (Cz)
  7. ITM Future Litvínov (Cz)
  8. Czech Stars Team 2 (Cz)
  9. HC Slovan Louny (Cz)
  10. Siberian Penguins (Rus)
  11. Mostečtí Lvi (Cz)
  12. Junost Minsk 2 (By)
Nejlepší hráči turnaje / Best Players of Tournament
  • brankář/goalkeeper: Roman Špoták (WTT Slovakia Talents)
  • hráč/player: Mykyta Staskevych (Kryzhynka Kiev)
Dovednostní soutěže / Skill Competetions
  • rychlost/speed: Matvey Klimov (Sibirskije Pengviny)
  • slalom - slalom: Daniel Bašňák (WTT Slovakia Talents)
  • přesnost/shoot on target: Tadeáš Grunt (HC Slovan Louny)
  • penalty-hráč/player: Vojta Freiberg (Czech Stars Team 1)
  • penalty-brankář/goalkeeper: Vojtěch Řehák (HC Draci Bílina)